Strona GłównaMay 19 2019 20:47:56
pw. Matki Boskiej Różańcowej

Karsin 83-440
ul. Długa 192
tel. 661 503 900 Nr konta bankowego: BS Czersk o/Karsin 98 8147 0002 2600 0866 2000 0010

czynne:

dni powszednie
po Mszach św.

BISKUP POMOCNICZY ARKADIUSZ OKRAJ
BISKUP POMOCNICZY ARKADIUSZ OKROJ

12 lutego br. Nuncjatura Apostolska w Polsce podała do publicznej wiadomości, że Ojciec Święty Franciszek mianował ks. prałata dr. Arkadiusza Okroja biskupem pomocniczym diecezji pelplińskiej, przydzielając mu jednocześnie stolicę tytularną Cufruta.

Ks. Arkadiusz Franciszek Okroj, syn Grzegorza i Pelagii, zamieszkałych w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Chmielnie, urodził się 27 maja 1967 roku w Kartuzach, jako najstarszy z pięciorga rodzeństwa. Po maturze, złożonej w kartuskim Liceum Ogólnokształcącym w 1986 roku, rozpoczął studia i formację w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. W 1989 roku otrzymał posługę lektoratu, rok później posługę akolitatu. Święcenia diakonatu przyjął w roku 1990, natomiast w dniu 6 czerwca 1992 roku święcenia prezbiteratu w Bazylice Katedralnej w Pelplinie z rąk ówczesnego biskupa pelplińskiego Jana Bernarda Szlagi.

Po święceniach pracował jako wikariusz najpierw przez cztery lata w parafii pw. Matki Boskiej Pocieszenia w Drzycimiu, następnie, przez niespełna rok, w parafii św. Józefa w Wygodzie. W 1997 roku skierowany został na studia specjalistyczne z zakresu teologii duchowości na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, które zwieńczył w 2002 roku rozprawą doktorską: Przyjaciel Boga w „Enarrationes in Psalmos” św. Augustyna. Przez 10 lat pełnił funkcję ojca duchownego w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Był jednocześnie wykładowcą Wprowadzenia do chrześcijaństwa i Teologii życia wewnętrznego. Studia i pracę zawsze łączył z działalnością pastoralną. Był bowiem m.in. kapelanem Żeńskiego Domu Akademickiego KUL, kilkakrotnym przewodnikiem Grupy Świeckiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, diecezjalnym duszpasterzem rekolekcji ewangelizacyjnych, asystentem kościelnym Dziecięcych Ognisk Misyjnych, spowiednikiem zwyczajnym alumnów i sióstr zakonnych, duszpasterzem osób uzależnionych. W 2002 roku powierzono mu formację Stanu Dziewic w diecezji pelplińskiej. Został też mianowany konsultorem, a później przewodniczącym Podkomisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego, funkcję tę pełni do dnia dzisiejszego. Należał do Rady Kapłańskiej, a obecnie jest członkiem Rady Duszpasterskiej Diecezji Pelplińskiej.

W 2009 roku odznaczony został przez papieża Benedykta XVI godnością kapelana honorowego Jego Świątobliwości. Od 2010 roku pełni urząd proboszcza parafii pw. św. Michała Archanioła w Kiełpinie, a od 2017 roku także Moderatora formacji stałej prezbiterów diecezji pelplińskiej. Jego wiedza, doświadczenie i przykład życia oddanego Bogu i ludziom dają nam moralną pewność, że zyskujemy dobrego przewodnika, pasterza i nauczyciela.

Święceń biskupskich ks. prałatowi Arkadiuszowi Okrojowi udzieli biskup Ryszard Kasyna 2. marca br. o godz. 11.00, w Bazylice Katedralnej w Pelplinie.

Opracowano na podstawie listu Biskupa Ryszarda Kasyny do wiernych diecezji pelpińskiej.
Grzegorz Bławat